“Byłem nałogowym hazardzistą, czy mogę się starać o oddłużenie w ramach upadłości konsumenckiej?”.

Kilka miesięcy temu do kancelarii zgłosił się klient, u którego zdiagnozowano tzw. “patologiczny hazard“. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że sprawa jest przegrana. Dlaczego?

Hazard a przesłanki do ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Należy przypomnieć, że upadłość konsumencka może zostać ogłoszona w stosunku do dłużnika, którego niewypłacalność nie jest skutkiem zawinionego działania lub nie powstała w wyniku rażącego niedbalstwa. Co więcej, dłużnik nie powinien świadomie powiększać swojego zadłużenia, np. zaciągając kolejne pożyczki, będąc już osobą niewypłacalną.

Jak zatem w kontekście potencjalnej sprawy o upadłość konsumencką należy rozpatrywać zachowanie dorosłego człowieka, który świadomie podejmuje decyzje o rozpoczęciu przygody z ruletką, kartami, czy automatami do gry?

Hazard wg. Światowej Organizacji Zdrowia

W związku z obowiązującą Międzynarodową Klasyfikacją Chorób ICD-10 patologiczny hazard został zdefiniowany jako:

„zaburzenie polegające na często powtarzającym się uprawianiu hazardu, który przeważa w życiu człowieka ze szkodą dla wartości i zobowiązań społecznych, zawodowych, materialnych i rodzinnych”.

U hazardzisty dochodzi do zaburzenia nawyków oraz popędów (tzw. impulsów), a także innych zaburzeń, którym towarzyszy wzrastające napięcie. W momencie poddania się tymże impulsom dochodzi do ulgi, czy odprężenia.

Granie w gry hazardowe, podobnie jak spożywanie alkoholu przez alkoholika, czy zażywanie narkotyków przez narkomana, powoli staje się sensem życia – hazardzista traci przy tym całkowitą kontrolę nad swoim losem podejmując decyzje sprzeczne z przyjętym kanonem zachowań.

Potrzebujesz pomocy?

Skontaktuj się z nami 58 380 26 56 lub kliknij w "kontakt"!

Hazardzista a upadłość konsumencka

Wobec naszego klienta sąd zdecydował się ogłosić upadłość wszczynając postępowanie upadłościowe właściwe.

Można stwierdzić, że poniósł on już konsekwencje swojego zachowania, ponieważ stracił jakikolwiek kontakt z najbliższą rodziną, a także majątek, który posiadał.

Poddał się długotrwałemu leczeniu odwykowemu, a także został jedną z osób organizującą grupy wsparcia dla osób uzależnionych od hazardu. Czynnie wspiera wszelkie inicjatywy mające na celu zwiększanie świadomości na temat uzależnień wśród młodzieży.

Co więcej, podjął próby negocjowania z wierzycielami i spłaty zadłużenia. W związku z licznymi egzekucjami komorniczymi, a co za tym idzie i zwiększającym się stanem zadłużenia, klient spłacał jedynie część odsetkową.

Dłużnik posiadał pełną dokumentację medyczną w związku z kuracją odwykową i opinie lekarza psychiatry.

Przy zastosowaniu klauzul rozsądku udało się uzyskać pozytywny rezultat. Obecnie były hazardzista czeka na oddłużenie.

Jesteś dłużnikiem i szukasz pomocy?

Sprawdź jak pomagamy lub zadzwoń: 58 380 26 56!

Filip Kozik

Autor artykułu:

Filip Kozik – syndyk i doradca restrukturyzacyjny, specjalizujący się w sprawach na gruncie prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego.

Szukasz rozwiązania? Skontaktuj się z nami!